تب

عرض سلام و ادب و احترام

در این جلسه در آزمایشگاه به پسران گلم کیسه های پلاستیکی دادیم و از آنها خواستیم روی کیسه ها تصویری از چرخه ی آب را رسم کنند و با رسم پیکان جهت چرخه را نشان دهند و برای هر پیکان هم تعریفی بنویسند در نهایت درون کیسه های بچه ها آب رنگی ریختیم و چرخه ی آب آنها کامل شد.

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه پسران گلم ابتدا با ترازوهایی که در منزل درست کرده بودند به اندازه گیری حبه های قند و اجسام کوچک دیگر پرداختند و سپس  با چرخه ی آب آشنا شدند و در مورد ارزش آب و میزان آب شیرین موجود روی کره ی زمین  با مقایسه ی سطح خشکی ها و آبها به بحث و تبادل نظر پرداختند. در ادامه بچه ها با فرایند میعان آشنا شدند و از نزدیک آن را مشاهده کردند. در انتها با کمک یخ و آب گرم ابر درست کردند.

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه بچه ها با مفهوم جرم و تفاوت آن با وزن آشنا شدند. انواع ترازو( دیجیتال ، کفه ای، آشپزخانه) را مشاهده کردند و با واحد اندازه گیری جرم آشنا شدند. سپس به تخمین جرم اجسامی که در اختیارشان قرار دادیم پرداختند و با اندازه گیری آن با ترازوهایی که در اختیار داشتند به  بررسی و مقایسه پرداختند. در ادامه یک ترازوی دو کفه ای با کمک هم در آزمایشگاه ساختیم و قرار شد بچه ها هفته آینده در خانه ترازو بسازند و به همراه خود به آزمایشگاه بیاورند.

عرض سلام و ادب و احترام

در این جلسه بچه ها با اندازه گیری حجم مایعات و جرم جامدها آشنا شدند. ابتدا با کمک یک پارچ آب و چند لیوان مختلف میزان آب پارچ را اندازه گیری کردند و علت تفاوت را بررسی و بیان کردند و در ادامه با مشاهده ی مایعات موجود در بازار با مفهوم لیتر آشنا شدند و به تخمین حجم مایعات درون ظرفها پرداختند و آن را با ظرف مدرج سنجیدند و مقایسه کردند.

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه در ادامه مبحث حالات مختلف مواد بچه ها  با تبدیل حالات مختلف مواد آشنا شدند. اثر گرم کردن و سرد کردن را بر نمونه هایی از مواد با انجام آزمایشها و فعالیتهای مناسب بررسی کردند. فرایند انجماد، ذوب، تبخیر و میعان را از نزدیک مشاهده کردند و در انتها حباب بازی کردند و با ویژگیهای حالت گازی ماده بیشتر آشنا شدند.

عرض سلام و ادب و احترام

در این جلسه در آزمایشگاه بچه ها با حالات مختلف مواد (جامد، مایع، گاز) ، ویژگیهای هر کدام، کاربردهای  هر ماده در زندگی و طریقه ی قرار گرفتن مولکولهایی آنها با کمک مدلهای مولکولی آشنا شدند و خودشان با مدلهای مولکولی به ساخت حالات مختلف مواد پرداختند و کاربرگ مرتبط با آن را تکمیل کردند.

 

عرض سلام و ادب و احترام

در این جلسه در آزمایشگاه بچه ها به صورت گروهی سالاد ماکارونی درست کردند، با مواد اولیه و ارزش غذایی هر کدام از مواد آشنا شدند و برای سالمتر شدن سالاد به جای ژامبون از سینه ی مرغ و به جای سس از ترکیب سس و ماست استفاده کردند. در نهایت سالاد خوشمزه ای را که درست کرده بودند نوش جان کردند و بسیار لذت بردند.

 

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه با پسرای گلم در مورد هرم موادغذایی، گروه های مختلف مواد غذایی، ارزش غذایی هر گروه و میزان مصرف هر کدام صحبت کردیم. تصاویر مرتبط و لوح فشرده آموزشی نمایش داده شد.

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه با توجه به اهمیت مبحث حواس پنجگانه در مشاهده علمی در موردحواس پنجگانه صحبت کردیم و در ادامه  حس شنوایی و عضو مرتبط با این حس معرفی شد  و برای پاسخ به سوال چرایی وجود دو گوش در انسانها آزمایش جهت یابی صدا با یک گوش را انجام دادند و بسیار لذت بردند. سپس فعالیت فریب چشم را انجام دادیم و بچه ها با پدیده بقای دید آشنا شدند و در نهایت لوح فشرده فندق با موضوع حس بینایی و شنوایی نمایش داده شد.

عرض سلام و ادب و احترام

امروز در آزمایشگاه پسرای گلم با مسئول آزمایشگاه، وسایل و محیط آزمایشگاه آشنا شدند. نکات ایمنی مطرح شد و علائم هشدار دهنده نمایش داده شد و با مفهوم هر علامت و پیامی که به ما میدهد آشنا شدند. بچه­ ها سوالات خود را مطرح کردند و سپس با واژه آزمایشگاه، آزمایش و مشاهده آشنا شدند ودرباره تفاوت مشاهده با مشاهده علمی صحبت کردیم. پیرامون حواس پنجگانه تبادل نظر کردیم و برای پیدا کردن پاسخ اینکه چرا خداوند به انسانها دو چشم داده است آزمایش نشانه گیری با یک چشم بسته را انجام دادیم.